Rzeczny stół czy stół RZEKA to popularna nazwa na bardzo piękne i rzucające się w oko stoły, które powstają w naszej firmie z połączenia grubej drewnianej deski i żywicy epoksydowej barwionej na dowolny kolor. Stoły te stały się wyjątkowo popularne dzięki swojemu intrygującemu designowi i niepowtarzalności każdego egzemplarza. Stół ten nada się zarówno do domu jako stół jadalniany czy kawowy, do gabinetu na biurko czy stół konferencyjny lub restauracji, a dzięki licznym właściwościom odpornościowym żywicy, stoły rzeczne są bardzo wytrzymałe i będą Ci służyć przez wiele wiele lat.
Warto zaznaczyć, że istnieje więcej niż jeden sposób na osiągnięcie zamierzonego efektu końcowego. Do każdej realizacji podchodzimy indywidualnie. River Table w innych wersjach można wykonać z kamienia, różnych rodzajów drewna, można zatopić w żywicy lampki LED lub stworzyć „lustrzaną” wersję i wykonać środek stołu z deski a brzegi z żywicy – możliwości są nieskończone. Warto również dodać, że wykonanie rzecznego stołu nie jest zadaniem prostym i wymaga czasu i umiejętności pracy z drewnem i żywicą epoksydową.
Zacznijmy od deski czyli fosztu na blat stołu. Deska z oflisem oznacza taką deskę, która wciąż posiada nieregularne krawędzie, a czasem nawet korę, pozostawioną na jej brzegach. Drewno jest szlachetnym materiałem i każdorazowo wygląda inaczej. Ułożenie desek do stołu możemy wykonać w różnych konfiguracjach, jednak najczęściej stosowane umieściliśmy na szkicu:
Drewno musi być odpowiednio przygotowane i wysuszone do odpowiedniej wilgotności. Zazwyczaj “odpoczywa” po ścięciu około 10 lat. Po wybraniu odpowiedniego drewna, najczęściej dąb lub orzech, przystępujemy do obróbki, uzupełnienia ubytków, zaznaczenia linii i krawędzi, tak aby nadać piękny kształt i wydobyć wzór usłojenia. Przygotowane drewno umieszczamy w formie którą każdorazowo tworzymy pod każdy balat stołu. Nigdy nie używamy dwa razy tych samych materiałów, co zapewnia nieskazitelny efekt końcowych.
Teraz kolor. Każdorazowo wykonujemy dla naszych klientów próby kolorów, tak aby mógł wybrać najodpowiedniejszy dla siebie. “Zalewanie” drewna żywicą odbywa się w kontrolowany sposób i praktycznie nadzorowany przez 24h, tak aby nie utworzyły się niepożądane bąbelki czy inne załamania. Czas wypełnienia całości stołu może trwać nawet tydzień.
Ostatnim etapem pracy na samym blatem i równie czasochłonnym jest szlifowanie i nadanie mu ostatecznej formy. Jest to ręczna i precyzyjna praca, z dbałością o szczegóły. Ten żmudny i dokładny proces szlifowania papierami o różnej granulacji jest bardzo istotny do przygotowania całości blatu do zabezpieczenia przed przed uszkodzeniami, wchłanianiem jakichkolwiek cieczy czy pyłów.
Gotowy blat mocujemy na wykonane wcześniej konstrukcje stalowe – nogi, w wybranym przez naszego klienta wzorze.
Cena stołów nie jest niska, ale jest adekwatna do pracy jaką należy wykonać aby efekt końcowy był zadowalający. Jest to niewątpliwie element wnętrza który skupia uwagę i będzie nam służył przez bardzo długie lata.
Nasze stoły wykonujemy w 100% własnoręcznie.
DREW-MAT